ARAÇ YAĞ DEĞİŞİMİ

Yağlar, motorlu araçların sağlıklı çalışması ve uzun ömürlü olması için çok önemlidir. Peki, araç yağ değişimi nasıl yapılıyor ve hangi yağlar kullanılıyor? Konvensiyonel motorların en büyük sorunu ve en bilinen yıpranma nedeni sürtünmedir. Motor yağı ise sürtünmeyi önleyen ya da azaltan ana malzemedir. Bir motorlu araç belirli bir km değerine ulaştığında motor yağı mutlaka değişmelidir. Zira, azalır, eksilir hatta biter. Ancak motor yağı, sadece bittiği ya da eksildiği için değil değerini kaybettiği için de değiştirilir. Eğer yağ, ısınmaya direncini kaybettiyse sürtünmeye karşı parçaları koruyamaz hale gelecektir. Bu da yenilenmesi gerektiğini gösterir. Motor yağı kadar motor yağı filtresi de önemlidir. Bu konuda da gerekli kontroller periyodik olarak yapılmalı, gerekli yenilemeler sağlanmalıdır.BORAN OTO Servisi, motor yağının seviyesinin sık sık ve düzenli olarak kontrol edilmesini ve motor yağ filtresi ile birlikte üreticisinin aracınız için belirttiği aralıklarla değiştirilmesini tavsiye etmektedir.

Yağın Durumunu Nasıl Anlarım?

Araç gösterge panelindeki yağ seviyesi uyarı işaretleri çok önemlidir. Bunları dikkate alarak motorun ömrünü uzatabilirsiniz. Çünkü yağ seviyesi azaldığında aşınmaya bağlı olarak parçalar zarar görebilir. Ayrıca araç periyodik bakımlarında yağlar mutlaka kontrol edilir.

Araç Yağını Kendim Değiştirebilir miyim?

Çevreye saygılı bir biçimde kendi sağlığınızı da riske atmadan ve doğru şekilde motor yağı değiştirmek uzmanlık işidir. Ayrıca bu şekilde bir yağ değişimi için muhtemelen ev tipi alet çantasında bulunmayan bazı aletlere ihtiyacınız olacaktır. Yeni ve temiz yağı ilgili bölmeye boşaltmadan önce eski yağın tamamen temizlendiğinden emin olmakçok önemlidir. Eski motor yağını doğrudan toprağa, tuvalete ya da çöpe dökmek, çevre için ve diğer insanların sağlığı için çok yanlıştır. Oto bakım servislerinde kullanılmış motor yağları özel aletlerle geri dönüştürülerek ve çevreye zararları azaltılarak atılır. Bu konuda duyarlı olmanız gerekir.

Motor Yağı Tercihi Yaparken Dikkat Edin!

Tüm motorlu araçlarda aynı yağ kullanılmaz. Ana özellikler benzer olsa da kullanılacak yağın türü, araca ve motora göre değişebilir. Bu nedenle aracınızın motorunda kullanılacak yağın hangisi olacağı konusunda bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Yağ Filtresi Değişimi Gerekli mi?

Belirli aralıklarla yağ filtresinin değişimi yapılmalıdır. Aksi halde tıkanan yağ filtresi görevini yapamaz ve partiküller motor parçalarının sağlıklı çalışmasına engel olur. Bunun sonucunda da sürüş konforu, performans, yakıt tüketimi ekonomisi kötü etkilenir ve daha ileri dönemde de motor arızası sorunları yaşanır. Yağ filtresinin ne zaman değiştirilmesi gerektiği, aracın kullanım kılavuzunda yazar ve genellikle her bakımda değişmesi tavsiye edilir. Ancak burada esas olan aracın kullanım süresi ve kullanılan yağın kalitesidir.

Motor Hava Filtresi Nedir?

Çok basit bir tanımla, motor hava filtresi nedir sorusunun yanıtı şöyle; Motorun çalışması sırasında silindirlere alınan havayı süzen parçadır. Havadaki partiküller, zamanla motorun işlevini yapmasına engel olacak derecede birikinti yapabilir. Bunu engellemek için de sürekli temiz ve yeni hava filtresi kullanmak faydalı olacaktır. Genellikle ana malzemesi kağıt olan bu parça, mikron küçüklüğündeki parçaları süzebilir.

Nerede Bulunur?

Söz konusu parça, pek çok araçta emme manifoldu girişindebulunur. Aracınızın yaptığı km değerine göre hava filtresinin değişimi gerekir. Bu süre, aracınızın üretici firması tarafından hazırlanmış olan kullanma kılavuzunda yazar. Ancak genel bir ortalama vermek gerekirse 10 bin ya da 15 bin bakımlarında hava filtresi değişmelidir. Söz konusu değişim süresi gelmeden de hava filtresi temizliği yapılabilir. Basınçlı hava püskürtülerek yapılan bu işlem, uzman ellerde yapılmalıdır.